بلاگ دکور کفدکور کف

اجرا و نصب کفپوش – پارکت لمینت – کفپوش اپوکسی – کفپوش ورزشی، پی وی سی – انتخاب رنگ کفپوش

اجرا کفپوش – کفپوش اپوکسی – کفپوش پلی ژن

کفپوش طرح پارکت – کفپوش ورزشی – کفپوش پی وی سی (PVC) – کفپوش پلی اورتان – کفپوش عایق برق

 کفپوش چیست؟

به رویه‌ها و لایه‌هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر مکان دیگر پوشانده شود کفپوش می‌گویند. کفپوش‌ها در شاخه‌ای از صنعت به نام کفسازی کاربرد دارند. کفپوشها در بسیاری از زمین‌های ورزشی و همچنین برخی استخرها (برای جلوگیری از سر خوردن) بکار می‌روند. کفپوش‌ها بنا به جنس ماده بکار رفته می‌تواند در انواع گوناگون تولید می شود. کفپوشهای ورزشی عموما از جنس پی وی سی و وینیل گرانیت و وینیل استات ساخته می شوند. که در ورزشهای متعدد مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کف پوش ها

موکت :

موکت، از ديرباز، به دليل راحتي و آسايشي که با خود همراه دارد، از اولين انتخاب‌ها بوده ‌است. موکت‌ها با هر نوع سبک مبلمان و دکوري، کاملا هماهنگ هستند و از لحاظ تجملي نيز در سطح بالايي قرار دارند. بافت موکت‌، عايق حرارت و صوت است، به همين دليل در مکان‌هاي پر سر و صدا و سرد، استفاده از موکت بسيار مناسب است. هم موکت‌ و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطيفي که دارند، باعث تلطيف خطوط راست و معماري هندسي اتاق‌ مي‌شوند. از آنجايي که موکت‌ها در بافت، رنگ و طرح‌هاي متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آن‌ها با انواع تجهیزات و مبلمان نيز به راحتي صورت مي‌گيرد. به‌طور معمول فضاهای کم اثاثيه را موکت مي‌کنند تا مبله‌تر به نظر برسد. موکت‌ براي پوشش فضاهایی که کف چندان زيبايي ندارند، بسيار مناسب است. انتخاب موکت طرح‌دار براي فضاهاي بزرگ، کار بسيار هوشمندانه‌اي است، چرا که با اين کار، فضا، کوچک‌تر و دوستانه‌تر به نظر مي‌رسد. براي فضاهای کوچک از موکت‌هاي ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده می شود تا فضا، بزرگتر به نظر برسد. نکته ديگر اينکه هر چه پرز موکت‌ها کمتر باشد، فضا بزرگتر جلوه مي‌کند. موکت‌هايي که رنگ تيره دارند، فضاهاي بزرگ را به جايي دنج و کوچک تبديل مي‌کنند. موکت‌هايي که در آن رنگ‌هاي آفتابي به ‌کار رفته ‌است، حس گرماي مطلوبي را به محيط مي‌دهند و براي فضاهايي که از نور طبيعي آفتاب بي‌بهره‌اند، گزينه خوبي به شمار مي‌روند. موکت‌هايي که رنگ سرد دارند، باعث تعديل فضاهاي بسيار روشن مي‌شوند. براي صرفه جوئي و استهلاك کمتر مي توان در بعضي جاهاي پر ترافيك، موكت را شطرنجي با عرض زياد فرش كرد تا بتوان موقع از بين رفتن، يك يا چند تكه را تعويض نمود.
تمیز کردن موکت : تمام قسمت هايي كه موكت نصب شده، بايد با دقت كامل به وسيله جاروبرقي تميز و خاك آن بخوبي گرفته شود. بخصوص در مناطقي كه رفت و آمد در آن زياد است، مانند فضای نزديك آسانسورها و درهاي ورودي، دقت بيشتري لازم است. موكت اين قسمت ها را به طور دوره اي با توجه به درجه خاك خوردشان مرتبا باید شستشو داد و با استفاده از مواد شيميايي يا كف خشك يا بخار و مايع و یا با استفاده از دستگاه هاي موكت شويي، نسبت به پاكيزگي و گردگيريي و نظافت موكت ها اقدام کرد. موکت بايد از نوعي انتخاب شود كه بعد از شستشوی دوره اي، بعلت نفوذ آب به زير موكت، بوي نامطبوع ايجاد نكند. همچنین موکت نباید بر اثر شستشو یا جارو کردن، الكتريسته ايجاد کند و لازم است ضد آتش باشد.

سرامیك :

كفپوش‌هاي سراميكي در اندازه، طرح و قيمت‌هاي گوناگون در بازار موجود و تميز كردن آن نيز نسبتا آسان است و با رعايت برخي نكات مي‌توان به عمر آن افزود، مثلا بهتر است براي دوام، مرتبا با اسفنج مرطوب تميز شوند و سپس با حوله‌اي خشك رطوبت آنها گرفته شود. امروزه بسیاری طرفدار سرامیك‌ها هستند و انواع و اقسام كاشی‌های سرامیكی در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نصب سرامیك‌ها بسیار ساده و آسان است و انتخاب طرحی زیبا به عنوان كفپوش، به سرعت می‌تواند چهره محیط را دگرگون كند، اما اشكال سرامیك‌ها این است كه ممكن است ترك بخورند. سرامیک ها با كیفیت‌های متفاوتی و در درجه‌بندی مختلف قابل تهیه هستند. بی‌نقص‌ترین سرامیك‌ها آنهایی هستند كه ترك‌خوردگی‌شان به حداقل ممكن برسد. لازم به یادآوری است که در صورت ترک خوردن سرامیك‌های كف باید در زمینه تعویض آنها دقت لازم را به کار برد تا به سایر سرامیك‌ها صدمه وارد نشود.
تمیز كردن سرامیك‌ : ممكن است برخی از انواع سرامیك‌ها، خلل و فرج‌هایی داشته باشند و در نتیجه تمیز كردن آنها کمی مشکل باشد. به‌طور كلی در زمینه تمیز و درخشان كردن سرامیك‌ها توصیه های زیر قابل توجه است :
* برای پاك كردن سرامیك‌ها هرگز نباید از پارچه‌های زبر و خشن استفاده کرد، زیرا ممكن است موجب خط افتادن روی سرامیك‌ها شود.
* سرامیك‌ها را نباید با مواد اسیدی، صابون‌های قوی یا محلول‌های قلیایی دیگر تمیز کرد.
* بهتر است كه لكه‌های روی سرامیك ابتدا با كهنه نمدار تمیز شده و سپس با یك پارچه نرم به خوبی خشك شود.
* چنانچه خطوط ميان سراميك، كدر و بدرنگ شد، بهتر است مقدار كمي ماده شوينده به يك ليتر آب افزوده و سپس با اسفنج آغشته به اين محلول، به دقت خطوط پاک شده و جلا داده شود.

كفپوش‌های چوبی :

كفپوش‌های چوبی، بیشتر تحت عنوان پاركت شناخته می شود. قبل از انتخاب و تهیه كفپوش‌ها باید به یاد داشت كه چوب، همیشه مد است و كفپوش‌های چوبی به طور طبیعی بسیار زیبا هستند. بنابراین استفاده از آنها در هر دوره و دهه‌ای ممكن است. به هر حال پاركت‌ها هم زخمی و خشدار می‌شوند و در نتیجه به مراقبت و نگهداری نیاز دارند. در صورتی كه پس از مدتی برخی از قطعات معیوب شد یا صدای جیرجیر كف، مشکل ساز شد، می‌توان براحتی آنها را تعویض كرد.
تمیز كردن كفپوش‌های چوبی : پارکت ها نیاز به مراقبت دارند و در این راستا پیشنهادات زیر مفید خواهد بود :
* برای تمیز و براق نگه داشتن پاركت‌ها می‌توان از واكس‌های مخصوص و لاك الكل برای جلا دادن استفاده نمود.
* هرگز نباید برای پاك كردن كفپوش‌های چوبی از آب استفاده کرد، چون باعث تخریب آنها می‌شود.
* بهترین راه از بین بردن لكه‌ها این است كه پس از جاروکردن، مقداری از مایع تمیزكننده كفپوش‌های چوبی روی دستمالی ریخته و به آهستگی روی لكه مورد نظر کشیده شود.

كفپوش‌های وینیلی :

در سال‌های اخیر كفپوش‌های جدیدی با نام كفپوش‌های وینیلی یا p.v.c وارد بازار شده كه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. امروزه وینیل‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و بافت‌های مختلفی وجود دارند. به‌طور مثال بعضی از وینیل‌ها دارای طرحی شبیه چوب یا سرامیك هستند و می‌توان به جای دو گزینه قبلی از وینیل‌ها استفاده كرد. به هر حال كفپوش‌های وینیلی نه تنها متنوعند، بلكه بادوام هم هستند و به سادگی تعویض می‌شوند. به‌علاوه در اتاق‌هایی كه مرطوب یا نمناكند، انتخاب وینیل‌ها بهترین گزینه به شمار می‌رود. وینیل‌ها در برابر آب مقاومند و حتی برای كف آشپزخانه هم قابل استفاده هستند.
تمیز كردن وینیل‌ها : وینیل‌ها برخلاف كفپوش‌های چوبی نیازی به واكس زدن ندارند و به‌راحتی تمیز می شوند. اما چند توصیه‌ در این مورد وجود دارد :
* لكه‌های ایجاد شده را می توان با مخلوطی از آب و كف مایع ظرفشویی از بین برد.
* اگر هنگام شستشو از مایعاتی استفاده می شود كه برای همه سطوح قابل استفاده‌‌اند، ابتدا مقداری از آن را باید در گوشه‌ای از فضا امتحان كرد و بعد در صورتی كه به وینیل‌ها آسیبی نرسید، آن را به كار برد.
* هرگز نباید برای شستشو، كفپوش‌ها را در آب غوطه‌ور کرد، چون آب از درزها نفوذ كرده و چسب وینیل‌ها را از بین می برد.

سنگ مرمر :

سنگ مرمر هم از جمله پوشش‌های دیگری است كه هنوز هم در برخی مكان ها استفاده می‌شود. لازم به یادآوری است که قدمت استفاده از سنگ‌های مرمر به یونان قدیم باز می‌گردد. امروزه هم در بخش‌هایی از فضا مانند اطراف شومینه، آشپزخانه و غیره هم‌چنان كاربرد دارد. سنگ‌های مرمر دوام و مقاومت خوبی دارند. به همین دلیل در جاهایی كه رفت و آمد و تردد زیاد است، از آنها بیشتر استفاده می‌شود. به هر حال استفاده از سایر كفپوش‌ها و مواد مصنوعی باعث شده كه ابهت و شكوه سنگ‌های مرمر كمتر دیده شود.
تمیز كردن سنگ‌های مرمر : سنگ‌های مرمر در رنگ‌ها و انواع مختلفی وجود دارند. بعضی از آنها قابلیت جلا دادن و براق شدن را دارند و برخی این‌گونه نیستند. برای تمیز كردن سنگ‌های مرمر لازم است به موارد زیر توجه گردد :
* سنگ‌هایی كه غیرقابل جلا دادن هستند، خلل و فرج زیادی دارند. به‌راحتی لك‌دار و كثیف می‌شود و برای تمیز كردن آنها نمی توان از لاك‌الكل استفاده کرد، چون پوسته پوسته می‌شوند.
* ساده‌ترین راه تمیز كردن سنگ‌های مرمر، استفاده از یك پارچه نمدار است. می‌توان این كار را با استفاده از مقداری آب گرم یا نیم‌لیتر آب و كمی پودر لباسشویی انجام داد و سپس سنگ‌ها را با پارچه نرمی خشك نمود.

كاشي‌هاي كف چرم :

اين نوع از كاشي‌ها در رنگ و اندازه‌هاي مختلف وجود دارند و مي‌توانند عايق‌هاي خوبي براي صدا محسوب شوند. اين كاشي‌ها در زير پا خيلي نرم و لطيف احساس مي‌شوند و ظاهري لوكس و گرانقيمت دارند، اما به مرور زمان شكل و رنگ چرم تغيير مي‌كند. به همين دليل استفاده از اين كفپوش‌ها مقرون به صرفه نيستند و بيشتر براي كف كتابخانه‌ها از آنها استفاده مي‌شود. بهتر است از اين كاشي‌ها در محيط‌هايي با آب و هواي خشك يا بسيار مرطوب استفاده نشود. اين كاشي‌ها بايد حداقل 2 بار در سال واكس بخورند.

موزائيك :

اين نوع كف، يك طرح يا تصوير مجازي از قطعات كوچك است كه شامل مرمر يا شيشه است. سال‌ها پيش روميان چيزي را كه ما امروزه موزائيك مي‌ناميم، توسعه داده و روي كف و ديوار استفاده كرد‌ند و كليساهاي وابسته به روم شرقي، نمونه بارز آن است و امروزه نيز موزائيك‌هايي با رنگ‌هاي شفاف جهت حمام، آشپزخانه يا حتي اتاق‌هاي اصلي استفاده مي‌شود.

پوشش‌هاي ارتجاعي كف :

اين پوشش‌ها از موادي ساخته شده‌اند كه شكل خود را حفظ مي‌كنند و اغلب از موادي مانند چوب‌پنبه، لينوليوم (يك نوع مشمع كف)‌، لاستيك و كفپوش پلاستيكي است و از سنگ سراميك، كف‌هاي سيماني و حتي از كفپوش‌هاي چوبي نرمترند. اين پوشش در زير پا بسيار راحت است و مي‌توان به مدت طولاني روي آن ايستاد. كفپوش‌هاي ارتجاعي همچنين عايق‌هاي ضدصداي بسيار مناسبي محسوب مي‌شوند و از آنجا كه آنها از انواع ديگر كفپوش‌ها نرم‌تر هستند، به راحتي خراش پيدا مي‌كنند و نبايد با اجسام سخت شستشو شوند.

كفپوش‌هاي چوب‌پنبه‌اي :

اين نوع كفپوش‌ از چوب‌پنبه حقيقي ساخته شده و از پوست درخت بلوط گرفته مي‌شود و اغلب در مناطق مديترانه‌اي مخصوصا در كشور پرتغال بسيار يافت مي‌شود. اين كفپوش بيشتر در مكان هايي استفاده مي‌شود كه عدم انعكاس صدا در آنجا مهم محسوب مي‌شود و مي‌خواهند محيطي آرام داشته باشند، به همين دليل عايق صداي مناسبي است كه در آشپزخانه و كتابخانه به كار مي‌رود.

رنگ کفپوش

اهميت رنگ را نیز نبايد از نظر دور داشت، زيرا رنگ کف پوش به عنوان يك عامل مهم متحد كننده و تعیین کننده محدوده دید تلقي مي شود. بنابراين، رنگ کفپوش بايد معقولانه و با دقت و تامل انتخاب شود. در مورد انتخاب رنگ بايد به نكات زير توجه نمود :
* برخی از بخش های تالار، چه از طريق هوا و چه در نتيجه رفت و آمدهاي زياد، در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار مي گيرد. بايد سعي شود اين گرد و خاك در روي كفپوش با توجه به رنگ آن، بد نما و زننده به چشم نیاید.
* بعضي از رنگ ها مي توانند اين عيب را در خود پنهان كنند تا لحظه به لحظه در معرض ديد قرار نگيرند. بهتر است در اين قبيل جاها براي قسمت هاي سرو غذا و امثال آن، از طرح ها يا تركيب هاي لكه لكه يا خال خال استفاده شود.
* در قسمت هايي كه رفت و آمد كم است و مشكل گرد و خاك بسيار کم يا احيانا در حد صفر است، مي توان از رنگ هاي روشن استفاده نمود.
* کفپوش محل هاي پر رفت و آمد بايد داراي رنگ هاي تيره تر با بافت هاي مختلف و طرح هاي گوناگون باشد.
* در مساله انتخاب رنگ يك اصل كلي ديگر بايد مورد توجه قرار گيرد و آن اين كه رنگ هاي مختلف، حالات گوناگون و متفاوتي را خلق مي كنند يا حالات مختلف، رنگ هاي خاصي را طالب است. به همين مناسبت در محافل سرور و شادماني بايد حالت رنگ ها مسرت بخش و شادي آفرين باشد و به جنبه تفريح و خوشحالي، گرمي، حرارت و جذبه بيشتري بخشد و موجد شور و شعف باشد و رنگ هاي سرد و گرفته، علامت آن است كه مجلس با سكوت و خاموشي، وقار و متانت برگزار شود.
 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا