بلاگ دکور کفدکور کف

کفپوش آجری در دکوراسیون داخلی منزل – مزایا و معایب کفپوش آجری

کفپوش آجری متفاوت در دکوراسیون داخلی

کف پوش: آجر ها، یادآور خانه‌ های سنتی و تاریخی هستند و حسی از راحتی و نوستالوژی را در خود دارند. قبلا در مورد انواع آجر و کاربرد آن در معماری ساختمان با شما سخن گفتیم. آجرها دوام سرامیک و سنگ و رنگ‌های گرم چوب را یک‌جا در خود گرد آورده‌اند و با اکثر سبک‌های طراحی هماهنگی دارند. اما با وجود تمام این ویژگی‌های مثبت آجرها در صنعت ساختمان هم‌چون بازیگران نقش دوم هستند.
اگر شما هم به اندازه من به آجر علاقه دارید، می توانید به سادگی از کفپوش‌های آجری در خانه خود استفاده کنید.  اما برای آشنایی با کفپوش های آجری  با ما همراه باشید.
کفپوش آجری, کفپوش, دکوراسیون با آجر, آجر در کف | floor-decor, floor-decor-blog | دکوراسیون ساختمان دکوروز

مزایای کفپوش‌های آجری

انعطاف‌پذیری آجر در طراحی. آجرها مانند سرامیک‌ها، می‌توانند در طراح‌های بی‌نهایت متنوعی تولید شوند. طرح‌های شطرنجی، حصیربافت، جناقی، و غیره کلاسیک هستند اما شما می‌توانید طرح‌های مورد نظر خود یا طرح‌های شبیه موزائیک را نیز سفارش دهید.
اگر به دنبال رنگی کاملا متفاوت نسبت‌ به رنگ‌های خاکی معمول هستید، باز هم می‌توانید از آجر استفاده کنید چراکه این ماده در برابر رنگ و اپوکسی انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهد.
استحکام آجر. بناهای قدیمی و باستانی دلیل روشنی بر استحکام آجر هستند. آجر به سختی خراب می‌شود، نمی‌پوسد، و نیازی به رنگ‌کردن دوباره ندارد. آجر در برابر شرایط جوی بد و نیز راه‌رفتن عابران مقاوم است و هم‌چنین در برابر گرمای زیاد تخریب نمی‌شود. آجرهای تکی ممکن است به مرور زمان ترک بخورند یا خرد شوند اما به راحتی می‌توان آن‌ها را ترمیم یا تعویض کرد.
کفپوش آجری, کفپوش, دکوراسیون با آجر, آجر در کف | floor-decor, floor-decor-blog | دکوراسیون ساختمان دکوروز
قیمت مناسب آجر. آجری که برای مصارف داخلی خانه تولید می‌شود معمولا به صورت سنگفرش و یا سرامیک است و به همین دلیل ضخیم‌تر و ارزان‌تر از آجرهای مخصوص نمای خارجی است. از این رو قیمت متوسط آجر تقریبا مقرون‌به‌صرفه است اما برای نصب آن احتیاج به نصاب حرفه‌ای است.
دوام آجر. آجر خاک رسی از مواد طبیعی مانند سنگ خاک رسی، کائولین، و مواد معدنی ساخته می‌شود. به علاوه، می‌توان از آجر ساختمان‌های قدیمی و تخریب‌شده برای مصارف جدید استفاده کرد.
مقاوم در برابر سرخوردن آجر. آجر معمولا دارای سطحی بافت‌دار و زبر است که از سر خوردن جلوگیری می‌کند. با این حال، اگر آن را با یک پوشش مومی یا لیز آب‌بندی کنید این ویژگی آجر از بین می‌رود.
زیبایی آجر. یکی از دلایلی که مردم به آجر علاقه دارند گرمای ذاتی آن است که کم‌تر ماده‌ای از آن بهره می‌برد. آجر یادآور گذشته است و حسی هم‌چون روزهای خوش گذشته را در خود دارد. آجری که به رنگ طبیعی خود است پالت رنگی زیبایی در فضا ایجاد می‌کند.
کفپوش آجری, کفپوش, دکوراسیون با آجر, آجر در کف | floor-decor, floor-decor-blog | دکوراسیون ساختمان دکوروز

معایب کفپوش‌های آجری

سختی آجر. دوام با خود یک نکته منفی همراه دارد، آجر در زیر پا احساس دشواری را ایجاد می‌کند. اگر از کفپوش‌های آجری در آشپزخانه و یا فضایی که مدت زمان طولانی در آن ایستاده کار می‌کنید استفاده می‌کنید، از یک قالیچه یا فرش ضخیم استفاده کنید تا آسیبی به پاها و کمرتان نرسد.
عدم یکنواختی آجر. حتی بهترین نصاب‌ها هم نمی‌توانند کفپوش‌های آجری را ۱۰۰ تراز و مسطح در فضا نصب کنند، به همین دلیل شما مجبور خواهید بود که در زیر مبلمان و دیگر وسایل خانه پد یا مقوا قرار دهید تا ساکن و ایستا بر روی کف قرار بگیرند.
وزن آجر. همان‌طور که می‌دانید آجرها مصالح سنگینی هستند. در نتیجه از آن‌ها نمی‌توان در طبقه دوم یا سوم خانه استفاده کرد چراکه نمی‌توان طبقات را به قدر کفایت محکم ساخت تا بتوانند وزن آجر را تحمل کنند.

خانه های ایرانی آجری: خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر

کفپوش آجری, کفپوش, دکوراسیون با آجر, آجر در کف | floor-decor, floor-decor-blog | دکوراسیون ساختمان دکوروز
آسیب‌پذیری در برابر رطوبت آجر. اگرچه آجرها در حالت عمودی در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند اما در حالت افقی داستان کاملا متفاوت است. رطوبت می‌تواند در آجر نفوذ کند و اگر آجرها متخلل باشند، رطوبت به زیر آجرها نیز نفوذ می‌کند. برای جلوگیری از این مسئله (ترک‌خوردگی، کپک‌زدگی، و غیره) باید به طور متناوب آجرها را درزگیری کنید.
منبع: chidaneh.ir

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا