بلاگ نقاشی ساختمان

رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک و اتاق نوزاد چیست؟

چگونه رنگ اتاق نوزاد و کودک را متناسب با دکوراسیون اتاق کودک انتخاب کنیم؟

در گذشته، بیشتر والدین اتاق‌خواب نوزاد خود را به ‌صورت ساده با رنگ آبی یا صورتی رنگ‌آمیزی می‌کردند، اما امروزه انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق ‌کودک، پیشرفت و توسعه بسیار کرده و والدین با نگاهی به آینده برای دکوراسیون اتاق نوزاد خود رنگ انتخاب می‌کنند.

یک اتاق‌خواب به‌رنگ صورتی ‌پاستل (ملایم) ممکن است خیلی زود تکراری و از مد افتاده شود، اما با اضافه کردن مقداری رنگ‌های چاشنی می‌توانید آن را به فضایی ایده‌آل و مناسب برای فرزند خود در سال‌های اولیه زندگیش تبدیل کنید.

والدین در انتخاب رنگ توجه زیادی به پسر یا دختر بودن کودک می‌کنند و در بازی با رنگ‌های قوی و شاد، فضایی دلنشین و لذت‌بخش برای فرزندشان تدارک می‌بینند. اتاق یک نوزاد، نخستین دنیای رنگارنگ و روشنی است که نوزاد در آغاز تولد در آن سکنی می‌گزیند و از این‌رو باید به اندازه کافی برای او جذاب و دوست‌داشتنی باشد. می‌توانید با انتخاب مناسب و رنگ‌آمیزی خوب، این دنیای کوچک را برای او زیبا و شاد سازید.

نکته مهم دیگر این است که هرچه تعداد رنگ‌های مورد استفاده در اتاق نوزاد بیشتر باشد، نیاز به استفاده از اکسسوری در دکوراسیون اتاق کمتر می‌شود و این کمک بسیاری به بودجه شما می‌کند.

نکته‌ هایی در خصوص انتخاب رنگ برای اتاق نوزاد توجه کنید:

انتخاب رنگ زرد آفتابی برای دکوراسیون این اتاق نوزاد، آن را برای پسرها و دخترها و همچنین یک رده سنی وسیع، مناسب ساخته است. وجود تخت سفید رنگ، اتاق را به فضایی مدرن تبدیل کرده و همچنین استفاده از آویزها و طبقه‌های کودکانه، فضا را خصوصی و شخصی کرده است.

استفاده از یک رنگ قوی و تند برای دیوارهای این اتاق، فضایی مناسب برای دوره نخستین رشد نوزاد به ‌وجود آورده است. صورتی تند و گرم، فضایی غنی و تا حد زیادی دخترانه به ‌وجود آورده است. جزئیات، نوع دکوراسیون تخت و اکسسوری استفاده شده در این اتاق به گونه‌ای است که این رنگ را در مرکز توجه نگه داشته است.

استفاده از مقداری رنگ‌های مختلف کنار هم در قالب طرح‌های مختلف، مانند آنچه در تصویر می‌بینید، در اتاقی با دیوارهای ساده و رنگ شده با رنگی محرک، می‌تواند محیطی طبیعی و نقطه کانونی قدرتمندی را در فضا ایجاد کند.

یک ترکیب موفقیت‌آمیز رنگ‌های تند و قدرتمند، با طرح‌های گرافیکی قوی، می‌تواند اتاقی دوست‌داشتنی و ایده‌آل با جلوه‌ای مدرن و باطراوت خلق کند. استفاده از وسایل و مبلمان کلاسیک و سفید، رنگ‌آمیزی ساده و ملایم برای دکوراسیون تخت‌خواب و کف‌پوش خنثی، باعث می شود این دکوراسیون نامطلوب جلوه نکند و همواره جالب و خوشایند باشد.

استفاده از رنگ صورتی‌ ملایم برای ملحفه‌ها و دکوراسیون این تخت‌خواب نوزاد، تندی و گرمی رنگ نارنجی دیوارها را تعدیل کرده است و نوزاد را برای خوابیدن آرام می‌سازد. طرح خال‌خال‌های پولکی در کنارطرح راه‌راه، جلوه‌ای جالب برای دکوراسیون این تخت‌خواب ایجاد کرده و این طرح‌ها با رنگی ملایم و صورتی، فضا را دخترانه کرده است.

طرح‌های گرافیکی مدرن در کنار طرح کلاسیک پولکی، به همراه رنگ‌های تند و قوی شرایط مورد پسند و دوست‌دار نوزاد را ساخته است.

رنگ درمانی:

روانشناسی موجود در پس رنگ‌ها به‌گونه‌ای باور نکردنی شخصی است. بزرگسالان در زندگی خود تجربیاتی داشته‌اند که درک آنها را در خصوص هر رنگی تعیین می‌کند. اولویت‌های افراد در خصوص رنگ‌ها از احساسات قوی آن‌ها که وابسته به خاطرات منفی و مثبت آن‌ها در گذشته هستند شکل می‌گیرد.

دانستن این موضوع و به یاد داشتن آن، زمانی که نمی‌توانید در خصوص رنگ اتاق نوزاد خود با همسرتان به توافق برسید به شما کمک می‌کند. تعمق در مسائلی فراتر از مساله خصوصی و شخصی و آشنایی با روانشناسی کلی رنگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا رنگی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با نیازهای شما داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که روانشناسی رنگ‌ها نسبی است و باز هم در پایان این شما هستید که رنگ درست را انتخاب می‌کنید. پیشنهادهای زیر می‌توانند راهنمایی برای این کار باشند:

قرمز: محرک اشتها، ضربان قلب و تنفس است. قرمز می‌تواند سبب ایجاد ترس و اضطراب در نوزاد شود. پیشنهاد می‌شود در مقداری کم در اکسسوری‌ها استفاده شود.

نارنجی: رنگی گرم و رضایت‌بخش است. رنگی است که برای رشد و شادی کودک مناسب است.

زرد: زرد قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد و یادگیری را تقویت می‌کند اما می‌تواند سبب شود تا نوزاد بیشتر گریه کند. همچنین رنگ زرد فراوان تا اندازه‌ای سبب خستگی چشم می‌شود؛ از این رو اگر قصد دارید از این رنگ برای اتاق نوزاد استفاده کنید از طیف ملایم آن بهره گیرید.

آبی: دقیقا برعکس قرمز عمل می‌کند. آبی فضا را آرام و تسکین‌دهنده می‌سازد و استرس را کاهش می‌دهد و همیشه یکی از رنگ‌های مفید و کمک کننده در اتاق خواب است.

صورتی: آرام‌بخش و تسکین‌دهنده است.

سبز: راحت‌ترین رنگ برای چشم است. سبز به دلیل طبیعی بودنش، برای کاهش استرس بسیار موثر است و رنگی بسیار باطراوت و شاداب به شمار می‌آید.

متحدسازی با کمک رنگ‌ها

استفاده از رنگ‌های سنتی در این اتاق نوزاد جلوه‌ای معاصر و آرام به آن داده است. تکرار رنگ اصلی دیوار در جاهای دیگر دکوراسیون و در وسایل دیگر، انسجام خوبی برای این دکوراسیون ایجاد کرده است. اشاره‌ای کم به رنگ سبز لیمویی نیز کنتراست لازم را برای زیبایی بیشتر تامین کرده است.

این دراور قدیمی که در بازسازی با رنگ لیمویی نو و زیبا شده است، در آن واحد هم فضای ذخیره‌سازی است و هم میز تعویض. برای دستگیره‌های کشوهای آن از رنگ دیوار‌ها استفاده شده که انسجام و زیبایی بیشتری را برای دکوراسیون ایجاد کرده است.

استفاده از رنگ فیروزه‌ای و سبز لیمویی در این اتاق نوزاد الهام بخش طبیعت است.

حل مشکل با کمک رنگ‌ها

آیا در اتاق نوزاد شما نور طبیعی به میزان کافی وجود ندارد؟! پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های گرم مانند زرد و طلایی استفاده کنید.

آیا نور خورشید با قدرت فراوان و به شدت بسیار وارد اتاق نوزاد شما می‌شود؟ پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های خنک و تیره‌تر استفاده کنید.

آیا به رنگ‌های قوی تمایل دارید، اما نمی‌خواهید برای تمام دیوارها از آن استفاده کنید؟ پیشنهاد می‌کنیم برای سه دیوار و سقف از یک رنگ خنثی استفاده کنید و آن رنگ قوی و تند مورد علاقه خود را برای رنگ‌آمیزی یک دیوار استفاده کنید. با این کار اگر با مرور زمان از آن خسته شدید می‌توانید به راحتی آن را عوض کنید.

آیا می‌خواهید فضایی آرام بسازید؟ اتاق را با یک رنگ به صورت ساده رنگ‌آمیزی کنید. اضافه کردن رنگی دیگر، به خصوص اگر مکمل رنگ اصلی باشد بر انرژی فضا می‌افزاید و این اقدام خوبی برای اتاق بازی است.

طرح راه راه کاغذ دیواری نصب شده بر دیوار به خوبی با روبان‌ها و خال‌خال‌های پولکی موجود روی ملحفه‌ها هماهنگ شده و جلوه‌ای کلاسیک-مدرن به این اتاق بخشیده است.

رنگ صورتی ملایمی که برای دیوار این اتاق انتخاب و استفاده شده بسیار آرامش‌بخش و زیبا است و ترسیم حباب‌هایی روی زمینه صورتی رنگ، فضا را رویایی کرده است.

انتخاب پارچه‌ای رنگارنگ برای دکوراسیون تخت‌خواب نوزاد و همچنین شیوه نقاشی دیوار، فضای شاد و جذابی برای نوزاد به وجود آورده است.

منبع: bartarinha.ir

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا