بلاگ دکور دیواردکور دیوار

انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای محیط زندگی و دکوراسیون منزل

انتخاب کاغذ دیواری برای محیط زندگی

  لباس‌های رنگی بر تن دیوارها با کاغذ دیواری

در بین هزاران هزار مدل از انواع رنگ‌ها و طرح‌های کاغذهای دیواری‌ موجود در بازار، انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب، کار سختی است. دلیل سختی انتخاب کاغذ دیواری این است که تنوع فراوانی از کاغذ دیواری از لحاظ طرح و رنگ و همچنین جنس پشت آن در بازار موجود است که باید از بین این تنوع بی‌شمار، مناسب‌ترین گزینه را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب و استفاده کنید. در این مطلب درمورد اینکه چرا، کجا و چگونه باید از کاغذ دیواری استفاده کنید، اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تاریخچه کاغذ دیواری

کاغذ دیواری پس از دهه٧٠ در قرن بیستم که سال‌های طلایی رواج خود را طی می‌کرد، ناگاه با کم‌توجهی روبه‌رو شد و پس از این دوران ناگهان به یک پوشش ارزان تبدیل شد که فقط توسط طبقه کم‌بضاعت یا مهمانسراهای ارزان‌قیمت برای پوشاندن دیوارهای بدساخت یا دارای نقص استفاده می‌شد.اما اینک در ابتدای قرن بیست‌و‌یکم با پیشرفت تکنولوژی و ساخت انواع کاغذهای دیواری مقاوم با چاپ‌های متنوع، نسل جدید کاغذهای دیواری جای خود را در دنیای دکوراسیون بازیافته‌اند.
این پوشش تا حدود زیادی جای رنگ را گرفته و علت دیگری که کاغذ دیواری این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده، نصب آسان و سریع آن است. به علاوه کاغذها، بوی تند و تیز و خراب‌کاری‌های رنگ را نیز ندارند.البته قبل از انتخاب کاغذ دیواری حتما باید به نکاتی توجه کرد، در غیر‌این‌صورت به‌سرعت از به کار گرفتن آن دلزده و پشیمان می‌شوید. این نکات می‌تواند راهکارهای مفیدی برای انتخاب کاغذ دیواری خانه شما باشد. کاغذ‌های دیواری‌ شاید در طول زمان دچار آسیب و خرابی شوند و زیبایی اولیه خود را از دست بدهند، بنابراین بهتر است یک رول بیشتر خریداری کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید و برای پیدا کردن آن نوع کاغذ دیواری در بازار، دچار مشکل نشوید.

دلیل استفاده و انتخاب کاغذ دیواری؟

ممکن است این سوال وجود داشته باشد که اگر انتخاب و نصب کاغذ دیواری سخت و پردردسر است، چرا باید از آن استفاده کرد و چرا به جای آن از رنگ‌آمیزی برای دیوارها استفاده نکنیم؟ در جواب باید بگوییم یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از کاغذ دیواری این است که طرح‌ها و رنگ‌هایی که به وسیله کاغذ دیواری می‌توان روی دیوار به وجود آورد، درحقیقت با نقاشی دیوارها غیرممکن است.
رنگ‌آمیزی دیوارها کاری بسیار عالی و ایدئال است، اما به شرطی که تمایل به تک‌رنگ بودن دیوارها داشته باشید یا بخواهید از دو رنگ متفاوت با هم اما ساده برای دیوار‌های مجاور استفاده کنید. اگر تمایل دارید طرح و نقشی خاص با جلوه‌ای جذاب و متمایز بر دیوار داشته باشید، یا منظره‌ای دیدنی را روی دیوار خانه خود ایجاد کنید، تنها راه، استفاده از کاغذ دیواری است؛ زیرا در‌صورتی‌که شما در زمینه هنر طراحی و نقاشی توانایی خوبی نداشته باشید، ایجاد طرح و نقش زیبا روی دیوار، از توان شما خارج خواهد بود، بنابراین اینجاست که کاغذ دیواری بهترین گزینه برای دکوراسیون است.کاغذ دیواری را می‌توان به شیوه‌های مختلف روی دیوارهای یک فضا نصب کرد؛ برای مثال می‌توان تمام دیوارها را با یک مدل کاغذ دیواری پوشش داد یا برای برجسته‌ کردن نقطه کانونی، تنها یک دیوار اتاق را کاغذ دیواری کرد، همچنین می‌توان برای هردیوار، از یک کاغذ دیواری با طرح‌های متفاوت استفاده کرد.
همچنین می‌توانید فقط نیمه پایینی دیوار را کاغذ کنید و نیمه فوقانی را با رنگی هماهنگ و مناسب رنگ‌آمیزی کنید. یا برعکس، نیمه پایینی را با کاغذ دیواری طرح‌دار و نیمه فوقانی را با کاغذ دیواری ساده و با رنگی متناسب بپوشانید.
از طرف دیگر در جاهایی که رنگ‌آمیزی دیوارها نمی‌تواند جلوه مطلوب و مدنظر شما را به‌وجود آورد، می‌توانید از کاغذ دیواری استفاده کنید؛ برای مثال اگر دیوارهای خانه شما فرمی نازیبا و بد دارند، می‌توان از کاغذ دیواری برای پوشاندن عیوب دیوار بهره گرفت. همچنین دیوارهای پوشیده شده با کاغذهای دیواری‌ مرغوب، خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از دیوارهای رنگ‌شده تمیز می‌شوند، بنابراین کاغذ دیواری برای فضاهایی که دیوارهایش زود‌به‌زود نیاز به تمیز‌ کردن دارند، مانند آشپزخانه یا اتاق کودک، گزینه مناسب‌تری است.

کجا به دنبال کاغذ دیواری برویم؟

خرید کاغذ دیواری از طریق اینترنت فکر خوبی نیست، زیرا بافت، طرح و رنگ کاغذهای دیواری‌ در عکس، هرگز مانند آنچه واقعا هستند، مشخص نیست. همچنین اگر شما به فروشگاه‌ مراجعه کنید، این شانس را دارید که بتوانید نمونه‌ای از گزینه‌های انتخابی خود را به خانه بیاورید و با وسایل و مبلمان خانه‌تان تطبیق دهید و جلوه آن‌ها را با نورپردازی موجود در خانه، هم در روز و هم در شب مشاهده کنید و سپس بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.راه دیگر برای انتخاب کاغذ دیواری این است که ابتدا به رنگ‌های موجود، نوع کف‌پوش و سبک دکوراسیون خانه خود و وسایل و مبلمان موجود در دکوراسیون خانه‌تان توجه و مشخص کنید که در اصل، آن‌ها دارای چه سبک و جلوه‌ای هستند، سپس به‌ دنبال کاغذ دیواری متناسب با همان سبک بروید.
یک کاغذ دیواری ناهماهنگ با سبک دکوراسیون، می‌تواند جلوه کل دکوراسیون را تخریب کند؛ برای مثال اگر سبک دکوراسیون خانه شما ساده و مدرن است، نصب کاغذ دیواری گلدار و پرزرق‌وبرق به‌کلی جلوه دکوراسیون شما را تخریب خواهد کرد.توصیه دیگر ما این است که حتما از فروشنده کمک بگیرید. او را در جریان رنگ و طرحی(راه‌راه، طرح‌های هندسی، خلوت یا شلوغ) که در ذهن دارید، قرار دهید؛ برای مثال از او بخواهید آلبوم‌های موجود در فروشگاه را که طرح‌های موجود در آن نزدیک به طرح و رنگ مد‌نظر شماست، برایتان بیاورد.

انواع کاغذ دیواری

اساسا کاغذهای دیواری‌ که دارای پوشش وینیل هستند، بادوام‌ترین انواع کاغذ دیواری‌ محسوب می‌شوند. این نوع از کاغذهای دیواری‌ همچنین قابل شستشو و ضد‌آب هستند. همین نوع از کاغذ دیواری خود به دو نوع تقسیم می‌شود؛ نوع اول در قسمت پشت کاغذ دیواری دارای لایه‌ای از وینیل است و نوع دوم دارای لایه‌ای از وینیل در قسمت روی کاغذ دیواری است که مسلما نوع دوم دوام بیشتری دارد. نوع اول قابل شستشو و ضد‌آب است و راحت‌تر از روی دیوار کنده می‌شود، بنابراین نوع دوم کاغذهای دیواری‌ دارای پوشش وینیل، می‌توانند مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب باشند.

به هزینه و قیمت کاغذ دیواری توجه کنید

قیمت کاغذ دیواری‌ مقداری گیج‌کننده است. قیمتی که در آلبوم‌ها برای هرنوع کاغذ دیواری قید شده است، برای یک رول از کاغذ دیواری است. در‌حالی‌که رول‌های کاغذ دیواری‌ برای فروش دوبرابر یا سه‌برابرِ یک رول تکی تولید می‌شوند. این کار سبب گمراهی افراد در محاسبه هزینه‌ها می‌شود اما دلیل خود را دارد.
فروش کاغذهای دیواری‌ در رول‌های دوبرابر و سه‌برابر، می‌تواند متراژ بیشتری کاغذ دیواری را نسبت به یک رول واحد در اختیار شما بگذارد. یک رول واحد تنها دارای ٤‌متر و ١١.٥‌سانتی‌متر(١٣.٥ فوت) کاغذ دیواری‌ است، در‌حالی‌که رول‌های دوبرابر دارای ٨‌متر و ٢٣‌سانتی‌متر(٢٧ فوت) کاغذ دیواری هستند، بنابراین اگر طول دیوار شما ٢‌متر و ٧٥سانتی‌متر(٩فوت) است، شما فقط می‌توانید سه‌ردیف کاغذ دیواری از یک رول واحد روی آن دیوار قرار دهید.
رول‌های کاغذ دیواری دارای عرض‌های مختلفی نیز هست. انواع اروپایی آن‌ها دارای عرض ٥٢‌سانتی‌متر(٢٠.٥اینچ) است، در‌حالی‌که رول کاغذهای دیواری‌ آمریکایی عرض ٦٨.٥سانتی‌متر(٢٧ اینچ) دارد؛ یعنی شما می‌توانید مقدار بیشتری از دیوار را با یک رول کاغذ دیواری آمریکایی در مقایسه با یک رول کاغذ دیواری اروپایی بپوشانید

قیمت انواع مدل و طرح کاغذ دیواری.

عامل دیگری که روی قیمت کاغذ دیواری تاثیر می‌گذارد، طرحی است که انتخاب می‌کنید. به‌طور‌کلی دو نوع طرح برای کاغذ دیواری وجود دارد؛ طرح‌های مستقیم و صاف و طرح‌های منحنی‌شکل.طرح‌های مستقیم و صاف مانند طرح‌های راه‌راه عمودی و افقی‌اند که باید در قسمت درزها تنظیم شوند و طرح‌های منحنی‌شکل نیز مانند طرح‌های گلدار و هندسی هستند که باز هم باید در قسمت درزها تنظیم شوند. باید حتما دیوارهای اتاق را با دقت اندازه‌گیری کنید و هنگام سفارش، آن‌ها را به همراه داشته باشید. در و پنجره‌ها را هم فراموش نکنید. توصیه می‌شود به همراه متراژ، طرحی ساده از فضا را روی کاغذ پیاده کرده و به همراه داشته باشید.

*** البته قیمت های فوق تنها بازنشر داده شده است – برای اطلاع از قیمت کاغذ دیواری تماس بگیرید ***

استفاده از کاغذ دیواری به جای نقاشی

یکی از مزیت‌های کاغذ دیواری این است که بوی رنگ تا چند روز در خانه نمی‌پیچد. درضمن طرح‌ها و بافت‌های متنوع در کاغذ دیواری‌ دست شما را برای طراحی ویژه دکوراسیون منزلتان بازمی‌گذارد، در‌ حالی‌ که با رنگ‌های ساختمانی، نمی‌توان طرح‌های ویژه‌ای را درآورد. کاغذهای دیواری‌ از ترکیب وینیل، کاغذ، چوب و الیاف پارچه تهیه می‌شوند و بیشتر آن‌ها امروزه دارای یک پوشش پی‌وی‌سی هستند که در دوام آن‌ها برای شستشو تاثیرگذار است.
استفاده از کاغذ دیواری، به‌خاطر داشتن گستره وسیعی از طرح‌ها، نقش‌ها، بافت‌ها و رنگ‌های متنوع، دست طراح دکوراسیون داخلی یا صاحب‌خانه را در طراحی فضاهای متفاوت منزل بازمی‌گذارد. به این شکل که شما می‌توانید هریک از اتاق‌های ‌نشیمن، سالن پذیرایی، اتاق‌خواب خود و اتاق کودکتان را با یک کاغذ دیواری مناسب بپوشانید.
به‌طور نمونه می‌توانید طرح‌های کلاسیک را برای سالن پذیرایی، طرح‌های اسپرت را برای اتاق‌ نشیمن و طرح‌های کارتونی و عروسکی را برای اتاق کو‌دکتان برگزینید. امکان دیگری که کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ به شما می‌دهد، این است که می‌توانید با طرح‌ها و رنگ‌های کاغذهای دیواری‌، نقص‌های ساختمان را بپوشانید یا نمای ظاهری برخی دیوارها را با این شیوه، اصلاح و زیبایی منزل خود را دوچندان کنید.

‌٩٠درصد کاغذهای دیواری‌ چینی‌اند

یکی از کارشناسان این حرفه می‌گوید: «٩٠‌درصد کاغذهای دیواری‌ خارجی موجود در بازار ایران، چینی است اما آن‌ها به علت دارا بودن کیفیت بیشتر، به نام کاغذهای کشورهای اروپایی به فروش می‌رسند. کاغذهای دیواری‌ ساخت آلمان، طرح‌های مدرن‌تری دارند اما طرح‌ کاغذهای دیواری‌ ساخت ایتالیا کلاسیک است و ضخامت و کیفیت بیشتری دارد. کاغذهای ساخت چین هم که درجه‌بندی‌های متفاوت دارند.»کیفیت کاغذهای دیواری‌ به قابل‌ شستشو بودن، چندلایه بودن، نمایان نکردن درزهای رول‌های کاغذ و ضدضربه‌ بودن آن‌ها بستگی دارد. یک کاغذ دیواری‌ مرغوب در صورت نگهداری درست، می‌تواند ٤ تا ٥سال روی دیوارهای خانه شما دوام بیاورد. کاغذهای دیواری‌ به صورت رول‌های ٥ ،٧، ١٠ و ١٥متری در بازار به چشم می‌خورند. عرض آن‌ها متفاوت است و در متراژهای ٥٠، ٧٠، ٦/١ و… یافت می‌شوند.

کاغذ دیواری چقدر تمام می‌شود؟

بر اساس برآورد یکی از کارشناسان این امر، یک آپارتمان ٧٠، ٨٠متری بین ٣٠ تا ٣٥رول کاغذ دیواری‌ لازم دارد که در صورت خرید یک کاغذ دیواری‌ به‌نسبت مرغوب، هزینه خرید چیزی حدود ٨٠٠هزار تومان می‌شود؛ البته هزینه حمل‌و‌نقل و نصب را نیز باید به این‌ها اضافه کرد. با این حساب، مبلغی حدود یک‌میلیون تومان برای خانه‌ای با این متراژ باید هزینه کنید.
چسب کاغذ دیواری‌ نیز در دونوع آلمانی‌ و چینی وجود دارد. چسب آلمانی کیفیت بهتری دارد؛ البته انتخاب چسب را بر عهده نصب‌کننده کاغذ دیواری بگذارید. در غیر این‌صورت ممکن است بی‌دقتی خود را در چسباندن آن‌ها به گردن چسب انتخابی شما بیندازد. فقط از فروشنده بخواهید که بابت نحوه نصب، به شما ضمانت اجرا بدهد. در این صورت نصاب، بهترین چسب را برای شما به کار خواهد گرفت تا کار به اشکال برنخورد.

*** البته قیمت های فوق تنها بازنشر داده شده است – برای اطلاع از قیمت کاغذ دیواری تماس بگیرید ***

مریم لاری

منبع: shahrara.com

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا